Denizi ve deniz sporlarını sevenler için Gökçeada ideal bir tatil bölgesi. Ege’nin bu muhteşem durağında önemli aktiviteler sizi bekliyor. Gökçeada sörf merkezleri ve dalış okulları ile eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Yılın büyük bölümünde sahil şeridinin rüzgarlara açık olması, burada rüzgar sörfü olarak bilinen windsurf sporunun gelişmesini sağlamış, iyi sporcuların yetişmesi için burada sörf okulu bile açılmıştır. Ayrıca su altı zenginliğiyle bilinen Gökçeada ve açıklarında dalış aktiviteleri de kişiler ve kulüpler tarafından sıkça yapılmaktadır.

İdeal rüzgar hızı, uzun deniz altı görüş mesafesi ve berraklığıyla ada sularında harika deneyimlere mutlaka siz de katılın.

Gökçeada’da Windsurf

Adadaki sörf okulu, en meşhur plaj olan Aydıncık (Kefaloz) Plajı’nda bulunmaktadır.  Minik ve yetişkin kategorilerinde hizmet vererek tatilcilerin rüzgar sörfünü öğrenmesini sağlarlar.

Koyun avantajı, rüzgarlı ama dalgasız bir denize sahip olması. Ayrıca esinti sağanak yapmayarak, şiddetlenmeyerek aynı seviyede esmektedir. Sörfçüler için bu olay çok önemlidir. Özellikle yakınlığından ötürü de Bulgaristanlı sörfçüler burayı tercih etmektedir.

Windsurf Eğitimi

windsurfGökçeada Sörf Eğitim Merkezi’nde bireysel eğitimin yanı sıra grup eğitimleri de verilmektedir. Yeni başlayanlar için 6 ya da 10 saatlik temel eğitim programları uygulanır. Kendilerini geliştirmek isteyenler ise ileri seviyedeki derslere katılabilirler.

Kitesurf

Gökçeada kitesurf yapmak için biçilmiş kaftan. Kitesurf ya da kiteboard olarak da bilinen bu rüzgar sporu su kayağı, sörf, uçurtma ve yamaç paraşütü gibi sporların jimnastik hareketleri ile birleşmesi sonucu oluşmuştur. Ekstrem sporlar arasında yıldızı gittikçe parlayan kiteboarding paraşütle havalanıp dalgalarda özgürce sörf yapma imkanı tanımaktadır.

Ülkemizde yeni yeni keşfedilen bu spor Gökçeada’da yapılıyor. Kiteboarding yapmak için 8 deniz mili rüzgâr yeterli olabiliyor. Adada da bu ortam sağlanıyor. Ekipman temini de okul tarafından gerçekleştiriliyor.

Kite surf Eğitimi

Temel kite eğitimi bireysel y ada grup olarak veriliyor. 6-10-15 saatlik programlar uygulanıyor.

Gökçeada Sörf Eğitim Merkezi

Tel: 0286 898 10 22 – 0286 898 10 16

Adres: Aydıncık Plajı

Mükemmel Sualtı Zenginliği

dalisGökçeada’da dalış yapılabilecek birbirinden güzel noktalar var. Ada çevresinin ve açıklarının büyük bir çukur şeklinde, kayalık yapıya sahip olması, deniz altı canlılarının oldukça zengin olduğu bir sualtı güzelliğini burada yaratmıştır. Ayrıca ülkemizin ilk sualtı milli parkı da buradadır. Eğitmenler eşliğinde farklı stillerde dalış yapılabilmektedir. Avantajlardan birisi de görüş mesafesinin 25 metreye kadar yükselmesidir.

2009 yılında açılan dalış merkezi de Kaleköy Liman’dan kalkan teknelerle adanın belirli bölgelerinde dalış yaptırıyor. TSSF/CMAS 1 yıldız,2 yıldız ve 3 yıldız dalıcı eğitim kurslarının verildiği okulda ilk kez dalış yapacak olanlar için ise keşif dalışı etkinliği düzenleniyor.

Ayrıca Kabatepe Limanı’nda 10 mil uzaklıktaki Büyük Kemikli Burnu ve 1.Dünya Savaşı’ndan kalma batıklar özellikle ilgi görüyor ve turlar ile buralara keşifler düzenleniyor. Büyük kemikli resifi yabancı dalgıçlar tarafından da bilinen ve koruma altına alınan yerlerden. Diğer Gökçeada dalış merkezleri:

Kaşkaval Burnu

Kabatepe limanından günübirlik Gökçeada turu yapan dalış teknelerinin ilk durağı olarak karşımıza çıkar. Testere görünümlü dik kayalar dikkat çeker. Akıntı almaması nedeniyle önemlidir. Duvar dalışı yapılan bölgede dalışlar gölgede yapılıyor. 30 metre derinde kayalıklar bulunur. Mürenler ve karagözler görülmeye başlanır.

Kaleköy

Kuzey rüzgarlarının etkili olduğu limanda balıkçı barınakları bulunuyor. Ayrıca 4-8 metre derinlikli sularda ıstakozların yanı sıra birçok kabuklu canlıları görmek mümkün. Yengeç türleriyle de karşılaşılıyor. Akıntıya dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca limanın bulunduğu yerde Antik Çağ’dan kalan kalıntıları görmek mümkün.

Yıldız Koyu

Koda çakıllı ve kayalık bir yapı hakimdir. 9-15 metreye kadar derinleşen deniz sonrasında 6-7 metrelere yükselerek sığlaşmaktadır. Koyun ortasından yüzüldüğünde 12. metrede başlayan sazlığı takip edenler 25 metrelerde bir sualtı cenneti ile karşılaşırlar. Böcek sayısı fazla olduğu için dikkat edilmesi gereken bir dalış noktasıdır.

Gökçeada Dalış Merkezi

Tel: 0542 721 11 52

Adres: Eski Polis Karakolu arkası/Kaleköy

Yorumlar

 1. Cenk Demir
  06/18/2014 15:25
  Cevapla

  Diğer tüm adalarda olduğu gibi burada da spor yapmak çok keyifli. Ben dalış ve sörf yapmaktan vazgeçemiyorum. Üstelik hafta sonları gidebildiğim için hiçbir zaman sporsuz kalmıyorum.

 2. Ahmet Miltan
  06/18/2014 15:26
  Cevapla

  Gökçeada’ya ilk geldiğimde dalış merkezine gitmiştim. Zaten amacım burada dalış yapmaktı. İyi ki ilk kez burada deneme yapmışım. Su altı manzarasına hayran oldum.

 3. Melda Güven
  06/18/2014 15:26
  Cevapla

  Gökçeada’da tüm sporları yapabiliyorum. Bu sayede yaz tatilim çok daha eğlenceli geçiyorum. İki sene önce öğrenmeye başladığım sörfte bu yaz ileri seviyeye kadar geldim. Eğitim aldığım okulda gerçekten çok güzeldi.

 4. Meryem
  07/09/2014 8:23
  Cevapla

  Gökçeada’ya gittiğim bir sene dalış yapmak istemiştim. Çok merak ediyordum nasıl bir şey olduğunu ve hemen bir dalış merkezine gittim çok ilgi ve alaka gösterdiler bana karşı muhteşem bir deneyim oldu benim için. Gökçeada’nın denizaltı zenginliklerini görmek çok güzel oluyormuş herkese tavsiye edebilirim Gökçeada’da görebileceğiniz tüm güzelliklerin bir çoğu da denizaltında misafirlerini ağrlıyor diyebilirim sizlere. Bir daha sene tekrar gittiğimde bu sefer de sörf yapmayı planlıyorum o da çok eğlenceli görünüyor. Daha önce hiç sörf yapmadığım için her ne kadar eğitim almam gerekse de o da ayrı bir heyecan be deneyim oluyor. Eğitimde bile yeni insanlarla tanışabiliyorum güzel bir anı oluyor bizim için.

 5. Akın
  07/09/2014 8:26
  Cevapla

  Gökçeada’ya gelmeyi düşünüyorsanız eğer kesinlikle kite surf yapmalısınız. Böyle harika bir adrenalini daha başka bir şeyde bulamazsınız. Rüzgarın verimli olması ve gerekli eğitimlerin eksiksiz alınmasının ardından harika bir deneyime dönüşüyor bu spor türü. Herkese tavsiye ederim gerçekten. Ben bir ay önce gittiğimde hemen kite surf eğitim merkezine gittim çok ilgi gösterdiler bana bunun için çok teşekkür ediyorum. Daha sonrasında ise eğitimlere başladık ve çok eğlendik ben tamamen öğrendikten sonra kendim yapmaya başladım ve o kadar eğlendim ki böyle anlatmakla olmaz kesinlikle denemelisiniz.

Sen de Yorum Yaz

Gökçeada turuna katılmış veya katılmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak Gökçeada turuna katılacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Turlara katılmış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.

Popüler Gökçeada Turları

Abone Ol

Gökçeada turu fırsatlarından haberdar olmak için bültenimize abone olun..

Bozcaada Turları

Seo

Seo