Gökçeada plajlarının temizliğine, suyun berraklığına ülkemizde çok az yerde şahit olabilirsiniz. Yaz gelince şenlenen bu kumsallara hayran kalacaksınız. Gökçeada turlarının en zevkli aktivitelerinden biri de plajlarda geçirilen vakitler. Hem denize girebilir hem de güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

Girintili çıkıntılı koylarıyla uzun bir sahil şeridine sahip Gökçeada’nın her yerinde çekinmeden harika berraklıktaki denizine girebilir, akvaryum gibi sularda yüzmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Aydıncık (Kefaloz), Uğurlu (Gizli Liman), Yıldızkoy, Laz Koyu, Kuzulimanı ve Marmaros en çok denize girilen plajlardandır.

Kefaloz ve Kuzulimanı plajları dışındaki sahiller genellikle adanın uç ve ücra köşelerinde olduğu için etrafı hep bakirdir. Onları geçmeyen kalabalıkla buralarda eşsiz denizin tadını çıkarabilirsiniz. Nitelikli beach konseptinde sadece Aydıncık’ta gerek şezlong, gerekse de yeme içme hizmetini, ayrıca sörf eğitimini de rahatlıkla alabilirsiniz.

Gökçeada Plajlarının Özellikleri Neler?

Gökçeada plajlarında hakim rüzgar yönü kuzey olduğu için güney kıyılarında denize girmek daha avantajlı oluyor. Lodos olduğu zamanlarda ise kuzey kıyılar denize girmek için ideal olmakta. Sualtı parkı içinde yer alan Yıldızkoy, akvaryum gibi denizi ile kuzeyde en çok tercih edilen yerlerden. Aydıncık ve Yuvalı plajı dışındakilerde ise günübirlik tesisler bulunmuyor.

Karayolundan ilerleyerek bu plajlara varabilirsiniz. Ancak keşfedilmemiş yerlere ulaşmanız için toprak yollarda ilerlemeniz gerekiyor. Buralara giderken yanınıza şemsiye ve bol su almanızda fayda var.

Denize Girilecek En Güzel Yerler

 • Aydıncık (Kefaloz) Plajı

aydincik-plajiMerkeze 9 km mesafededir. Köyün ismini almıştır. Halk arasındaki adı Kefaloz’dur. İncecik kuma ve dalgasız denize sahiptir. Aydıncık (Kefaloz) Plajı Gökçeada’nın günübirlik tesisi olan tek plajı olması nedeniyle dikkat çekiyor. Plaj 1200 metre uzunluğundadır. Konaklama tesisleri ve yemek servisi de bulunmaktadır. Tenha olması nedeniyle tercih ediliyor. Kuzeyden esen rüzgarlara açık olduğu için serin bir hava sunuyor. Lodos çıktığında ise sörf yapmak isteyenler bu sefer Aydıncık’ın hemen bitişiğindeki Kefaloz koyuna yönelebiliyor.

 • Uğurlu

Merkeze en uzak köydür. 25 km mesafedeki köyün ucu aynı zamanda da Türkiye’nin en batısı olup, ülkemizde güneşin en son battığı yerdir. Uzun bir kumsala sahip bakir koy, Gizli Liman olarak da bilinir.

 • Kuzulimanı

Vapurların kalktığı ve dışarıdan bağlantının sağlandığı ana limandır. Yolcu hareketliliği üst düzeydedir. Vapur saatini bekleyenler, hemen yanındaki plajda denize girerek bu vakti çok güzel bir şekilde değerlendirebilir.

 • Yıldızkoy

Kumun olmadığı, sırf kayalıklarla dolu ama denizi harika temizlikte bir koydur. Merkezden Kaleköy’e giderken, sağ tarafa doğru 3 km’lik bir yolla sapıp ulaşabileceğiniz bir noktadadır. Gökçeada Sualtı Milli Parkı’nın içinde yer alıyor ve parkın karadan denize girilen ayağını oluşturuyor.

Kuzeyden esen rüzgarlar nedeniyle her daim serin kalıyor. Florası ve faunası koruma altında olan bölgede şnorkelle yüzülebilmekte. Denizde bulunan yüzen iskeleden yararlanmak da mümkün. Ayrıca tatilciler sadece dış duvarları ayakta duran şapeli gezme fırsatı buluyorlar. Yeni Bademli Köy ya da Kaleköy’de konaklama tesisleri bulunuyor. Koydaki camping tesisi kafe-beach hizmeti de veriyor.

 • Laz Koyu

Adanın güneybatısında bulunan küçük ve bakir bir koydur. Ana yol üzerinde küçük bir tabelayla yönlendirmesi vardır. Toprak yoldan 300 metre ilerledikten sonra ulaşılıyor. Koyda bulunan tesisten şemsiye ve şezlong kiralamak mümkün. Ayrıca yiyecek servisi de bulunuyor. Rüzgardan etkilenmemesi de en büyük özelliği.

 • Marmaros

Yolu trafiğe kapanmış olan doğal bir plajdır. Etrafı taşlık olup yerleşim yeri bulunmaz. Buna rağmen Zeytinli köyünü geçtikten sonra tabela ile yönü gösterilmiştir. Kuzey kıyılarındaki nadir koylardan biri olması nedeniyle dikkat çekmektedir. 7 km. uzunluğundaki yolu geçtikten sonra denize ulaşılıyor. Toprak yolun sağında bulunan Marmaros Şelalesi de dikkat çekiyor.

 • Yuvalı Plajı

Adanın güneyinde Adalet, Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıklarının tesisleri kurulmuştur. Burada memurlar tatillerini geçirebiliyorlar. Konaklamak isteyenlere de hizmet veriliyor. Herkese açık olan plajlarda tatilciler şemsiye ve şezlong da alabiliyorlar. Tesislerin büfe, kafe ve restoranları da yiyecek ve içecek ihtiyacını karşılıyor. Ayrıca burada bulunan otelin kumsalından da yararlanılabiliyor.

 • Gizli Liman

Adanın batı ucunda gidebileceğiniz en son nokta. Çam ağaçlarının önünde muhteşem bir güzellik sizleri bekliyor. İncecik kumları ve çam ağaçları ile çevrili alanı ile dikkat çeken koyda tuvalet ve duş da bulunuyor. Yaz sezonunda hizmet veren büfede yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Cüneyt Şenkal
  06/18/2014 15:27
  Cevapla

  Gökçeada’da rahat rahat denize girebileceğim birçok plaj var, bu yüzden çok seviyorum burayı. Çocuklarım denize girebiliyor, oyun oynayabiliyor. Vaktimizi en çok Yuvalı plajında geçiriyoruz.

 2. Akif Kurt
  06/18/2014 15:27
  Cevapla

  Gökçeada denildi mi aklıma Kefaloz gelir hemen. Denizi, plajı, eğlencesi süperdir.

 3. Melis Türk
  06/18/2014 15:27
  Cevapla

  Gökçeada’da 1 haftalık tatil yapacaklar her gün farklı bir plaja gidebilirler. Özellikle buraya ilk kez gelecek kişiler hepsini denemelerini tavsiye ediyorum.

 4. Cansel
  07/09/2014 8:33
  Cevapla

  Gökçeada’da hemen hemen yerde denize girme imkanımızın olması çok büyük bir avantaj temiz ve güvenli olmasının getirdiği rahatlıkla denize girebilmek insanı rahatlatıyor. Ailemle tatile gittiğimde çocuklarımı gönül rahatlığı ile denize sokmak beni çok rahatlatıyor. Güneşin keyfini çıkarmak için fazla uzakları aramaya gerek kalmadığını Gökçeada sayesinde görmüş oldum. Biz geçen sene gittiğimizde Uğurlu’da denize girdik çok rahat ve temiz herkese tavsiye ediyorum.

 5. Aygül Akın
  07/09/2014 8:40
  Cevapla

  Gökçeada’da denize girmek istiyorsanız kesinlikle Gizli Liman’ı tercih etmelisiniz. Harika bir atmosferi var ve insanı rahatlatıyor. Her şeyin eksiksiz düşünüldüğü bir plaj var ve güvenle denize girebiliyorsunuz. Dinlenmek ve denize girmek için buradan daha iyi bir yer bulamayacağınızı söyleyebilirim sizlere.
  Arkadaşlarımızla birlikte hem eğlence hem de dinlenme şansını bulabileceğimiz bir yer bulurken Gizli Liman’ı keşfetmemiz gerçekten çok iyi oldu sizler de yeni yerler arıyorsanız ve bu harika yeri daha önceden hiç görmemişseniz eğer Gökçeada’ya geldiğiniz bir zamanda buraya uğramanızı tavsiye ediyorum

 6. Sebnem
  08/10/2015 9:50
  Cevapla

  Kesinlikle Aydıncık plaji harika,???bugunde gizli limanı kesfedicez 25km uzaklıktaki gitmeye degermis ??

 7. sekan
  07/03/2016 19:20
  Cevapla

  Gokceada denildimi akla ilk gelecek yer eşelek muhteşem bir yer koyu denizi mükembel tavsiye ederim

 8. Talha
  07/07/2016 9:34
  Cevapla

  Gökçeada bambaşka 2 sene önce
  Girmiştim harika bi denizi var uğurlu köyü nu tavsiye ederim…
  Yeni bademli köy ne henüz gittmedim henüz…
  Yeni bademli köyünude tavsiye ediyorum

 9. Kefaloz zeytini
  07/11/2016 21:38
  Cevapla

  Çok süpre bir şehr ck sevorum mohtesem naner. Pppppp naberrrrrrtrrrrrrrr :p

 10. Yusra yavuz
  06/22/2017 13:28
  Cevapla

  Kadınlar plajı bulunuyordu?

 11. Yusra yavuz
  06/22/2017 13:29
  Cevapla

  Kadınlar plajı varmı?

 12. Mustafa
  07/07/2017 18:32
  Cevapla

  Gökçeada yı çok seviyorum.

 13. Sermin süzen
  08/23/2017 0:09
  Cevapla

  Bayram tatilimizi Gökçeada da geçirmeyi vok istiyoruz..iki gündür nette yazilamları okuyorum
  .ilk defa gidecegiz ama en büyük problem yer bulup bulamayacagimiz..insallah yer buluruz da hayal kırıklığına uğramayiz..

 14. Şkir GÜNEY
  09/18/2017 18:57
  Cevapla

  Yorum yapan arkadaşlar tatilciler adadan gittikten sonraki halini görmüyorlar, Malesef Sahiller (bu yazdığımla türbanlılara karşı olduğum düşünülmemeli) özellikle Uğurlu ve Kefalos taki ıssız sahiller Türbanlıların ortamı kapattma olarak yaptıkları bez veya burandalardan yaptıkları Çadırların, her türlü malzemesi Demir, buranda, bez, kalas, vb. giderlerken toplamak zor geldiğinden, olduğu yerde bırakıp gitmeleri (herkes için geçerli değil bu, bazı kişiler için geçerli) (Ama emin olabilirsinizki ben şu an balık tutmaya gittiğimde en az 8-10 tane saydım) kışın sizin şahit olmadığınız 2-4 metre arasındaki dalgalar o pislikleri komple denize çekiyor, ben 6 yıldır adadayım 6 yıldır bu böyle, Herkesin kullandığı piknik alanları var mesela tepeköy, tarihi birde çınar (600 yıllık) çöpten geçilmiyor buraları (çıkışta 5 adet çöp konteynırı olmasına rağmen) bu örnekleri çoğaltmak mümkün, adamızda merkez ve 8 köy var bu 8 köyün 4 rum köyü (tepeköyde rum köyü) bazen bunlarla ilgili konuştuklarına şahit oluyorum ama dilim bağlanıyor haklılar, burda türbanlı veya açık her türlü tatilcinin yeri lütfen biraz daha duyarlı davranın lütfen.

 15. yalçın soysevinç
  09/21/2017 21:15
  Cevapla

  mutlaka bir deneyin eylül de 12-18 eylül arası oradaydık….bayıldık…ama aldanıp sakın marmaros a inmeye kalkmayın yol vahim derecede kötü… kefalos yıldız koy kuzulimanı harika gizli koya gitmedik bir daha ki sefere… belediye ambalaj ve cam şişe kovaları koymalı ve insanlar şişelerini kayalarda kırmamalı yoksa bir ada geleneği mi ????

 16. Mahmut Güleç
  06/14/2019 0:40
  Cevapla

  Son derece keyifli huzurlu harika bir yer 5 senedir gidiyorum yine gideceğim şirinköy uğurlu Aydıncık harika Tek problem insanların çöp bırakmaları yazık etmeyelim bu güzelim adamıza..lütfen nadıl bulduysak öyle bırakalım

 17. Betül
  07/01/2019 2:30
  Cevapla

  Merhaba
  İlk defa gökçeadaya gideceğiz.
  Aracımız yok
  Nerede kalmamızı önerirsiniz

 18. Betül
  07/01/2019 2:30
  Cevapla

  Merhaba
  İlk defa gökçeadaya gideceğiz.
  Aracımız yok
  Nerede kalmamızı önerirsiniz

 19. Yargıç
  08/09/2019 16:01
  Cevapla

  Hangi plajın suyu daha sıcak ve daha az dalgalı olur?
  Gidenler yazabilir mi?

Sen de Yorum Yaz

Gökçeada turuna katılmış veya katılmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak Gökçeada turuna katılacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Turlara katılmış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.

Popüler Gökçeada Turları

Abone Ol

Gökçeada turu fırsatlarından haberdar olmak için bültenimize abone olun..

Bozcaada Turları

Seo

Seo