Gökçeada tur programında sizi en çok mutlu edecek şey alışveriş zamanları olsa gerek. İster günübirlik, ister konaklamalı turlarla gelin; sevdiklerinize yöreden hatıra götürmeden gitmeyin.

Gökçeada hediyelik eşya kültürü bu coğrafyanın nimetlerinden oluşuyor. Yaygınlaşan organik tarım geleneğine yıllardır emek veren Gökçeada, organik sertifikalı olarak zeytinyağı, süt ürünleri ve bal ile misafirlerin doğal ürünler almasını sağlıyor. Düşük asit derecesine sahip zeytinyağını hem tadacak hem de sevdiklerinize götürebileceksiniz. Ayrıca florasındaki bol kekikten dolayı oldukça değerli olan balları yemeye kıyamayacaksınız.

Ayrıca ünü Türkiye’yi aşmış Gökçeada şarapları, evlerde üretilerek bir aile mesleği haline getirilmiştir.

İmroza Sabun

Gökçeada’nın en ünlü hediyeliklerinden biri rengarenk sabunlar. İstanbullu bir çiftin saf zeytinyağı ile ürettikleri sabunlar İsviçre ve Almanya’ya da ihraç ediliyor.

Sağlık Bakanlığı onaylı İmroza Sabunları’nda %70 oranında kullandığımız saf zeytinyağına ilave olarak %100 bitkisel ve doğal yağlar kullanılıyor. El yapımı olarak üretilen sabunlar aromaterapi etkilerinin yanı sıra, her çeşit cilt ve saç tipi için besleyici, onarıcı etkiler taşıyor. Keçi sütü, gelincik, cam, lavanta, papatya, kekik gibi çeşitleri bulunan bu ürünlerden alarak sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz.

Keçi Peyniri

keci-peyniriAile işletmesi tarafından üretilen keçi peynirleri %100 keçi sütünden organik ürünler. Türkiye’de örneği bulunmadığı için oldukça ilgi görüyor. “Gökçeada’dan ne alınır?” sorusuna bir de bu peynirleri tattıktan sonra cevap vermelisiniz.

Efibadem Kurabiyeleri

Kurucusunun ismi ile anılan Efibadem kurabiyeleri Gökçeada’dan bile ünlü. Adalı Madam Efi’den alınan tarifin geliştirilmesi ile yaratılan efibadem kurabiyeleri, buradan kutu kutu alınması gereken hediyeliklerden. Herhangi bir ilde bulamayacağınız bu lezzet için adada daha uzun vakit bile geçirebilirsiniz.

Bunların yanında özellikle Kaleköy’de gece kurulan tezgahlarda çok çeşitli biblolar, küllükleri oyuncaklar ve yöresel el işleri tahta yapımlarıyla tekstil ürünlerini satın alabilirsiniz.

Ayrıca:

 • Zeytinyağı
 • Dibek kahvesi
 • Domates ve karadut reçeli
 • Salça
 • Pekmez
 • Salamura zeytin
 • Tarhana
 • Adaçayı
 • Kurutulmuş kekik alabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Selin Tüzün
  06/18/2014 15:42
  Cevapla

  Gökçeada sabunlarıyla meşhur bir yerdir. Zaten alışverişe çıktığımda hangisini alacağımı şaşırdım. En sonunda kekik, papatya, keçi sütü ve gelincik çeşitlerinden satın aldım.

 2. Burak Özkul
  06/18/2014 15:42
  Cevapla

  Gökçeada’ya ne zaman gelsek eşim sabun almak için özellikle alışverişe çıkar. Ama ben efibadem kurabiyelerinden ve keçi peynirinden asla vazgeçmiyorum. Özellikle salamura zeytinden alıp İstanbul’a getiriyorum.

 3. Mualla Akçınar
  06/18/2014 15:43
  Cevapla

  Zeytinyağı ve zeytinyağı… bugüne kadar gördüğüm en lezzetli zeytinyağı Gökçeada’da bulunuyor. Gelen herkese de satın almalarını tavsiye ediyorum. Böylesi bulunmaz!

 4. Bircan
  07/09/2014 8:51
  Cevapla

  Her şeyin neredeyse bir aile tarafından üretilmesi ve doğal olması beni oldukça etkiledi. Şarapların el yapımı olmasından dolayı bir tane aldım sonra sabunlar çok etkiledi beni renkli ve hepsi oldukça özel onlardan da satın aldım. Efibadem kurabiyesi de neymiş nomal bildiğimiz kurabiye işte diye düşünürken tadına baktım ve vazgeçemedim harika bir lezzeti var. Dayanamadım iki kutu aldım.
  Gökçeada’ya gidecekler bazen alışveriş yapmakta zorlanabilirsiniz çünkü ne alacağınıza karar vermekte güçlük çekebilirsiniz her şey o kadar güzel ki insan bir aldığından bir taneyle yetinemiyor o kadar harika lezzetler ve eşyalar var kesinlikle sabun almalısınız ama çok güzeller tavsiye ediyorum

 5. Handan
  07/09/2014 8:54
  Cevapla

  Alışveriş denilince sanırım Gökçeada diyebilirim. Aradığınız her şeyin bir çok çeşidi var ve hepsi de birbirinden güzel. Eğer sizler de benim gibi bir kahve tutkunuysanız dibek kahvesinden paket paket alabilirsiniz. Geçen sene gittiğimde o kahvenin tadına doyamadığımdan dolayı 3 paket almıştım ve paketler bittikten sonra tekrar Gökçeada’ya gitmeyi düşündüm o kadar lezzetli bir kahve. Misafirlerime kahve yaptığımda o kadar çok beğendiler ki kahveyi nereden aldığımı sordular. Şimdi onlar da sırf bu kahve için gitmeyi düşünüyor. Bir de zeytinyağı ve şarap ikisi de oldukça güzel ve el yapımı tavsiye ederim. Gerçi Gökçeada’nın her şeyi çok güzel ama işte tercih yapmak isterseniz bunlardan yana yapabilirsiniz.

Sen de Yorum Yaz

Gökçeada turuna katılmış veya katılmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak Gökçeada turuna katılacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Turlara katılmış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.

Popüler Gökçeada Turları

Abone Ol

Gökçeada turu fırsatlarından haberdar olmak için bültenimize abone olun..

Bozcaada Turları

Seo

Seo