Balık tutmak günlük hayatın stresinden ve koşuşturmasından uzaklaşmak için muhteşem bir etkinlik. Gökçeada balıkçılık konusunda oldukça şanslı bir yer. Limanlar ve sahil şeridi deniz tutkunları için özel bir ortam sunuyor.

Denizindeki bereketlilik ve kıyılarındaki rahatlık ise burayı tam bir merkeze dönüştürüyor. Balık tutanlar bilirler, bu hobinin keyfi bir başkadır. Dostluklar gelişir, yeni türler ile tanışılır, eğlenceli saatler geçer ve profesyonelleştikçe daha bir tutku duyulur.

Balık tutmanın çeşitli yöntemleri varken, en çok kıyı, olta ve zıpkın tercih edilir. Her birinin ise farklı bir keyfi ve öne çıkan özelliği vardır. Yeni başlayacak olan kişilerin her yöntemi denemesi tavsiye edilir. Zira kendine en yakın olanı bu şekilde rahatlıkla seçebilir ve deneme yanılma yoluyla adım adım uzmanlaşır. Tekne balıkçılığı ve ağ atma da önemli uygulamalar arasında kendini göstermektedir. Olta ile balık tutma ise en çok görülenler arasındadır.

Gökçeada Balık Çeşitleri

uskumruBalık konusunda bu kadar fazla seçeneğe sahip olan Gökçeada, tutkunlarını heyecanlandırmaya hazır yerlerden biri. Çünkü bu sularda 144 balık türü yaşıyor ve sadece 5 – 15 metre arasında 76 çeşit bulunuyor.

Bu rakamlar düşünüldüğünde yörenin ne kadar bereketli sulara sahip olduğu ortaya çıkıyor. Gökçeada balık türlerine örnek vermek gerekirse: uskumru, kolyoz, orkinos, kılıç, sardalya, uskumru, kolyoz, orkinos, kılıç, palamut, istavrit, barbunya, tekir, kırlangıç, sarpa, melanur, mercan, karides, ıstakoz, kalamar ve ahtapot… Bu balıkların bir kısmı ada içinde satılırken, büyük kısmı kamyonlarla Çanakkale’ye gönderiliyor.

Gökçeada’da Balık Tutmak

Her bölgenin kendine has  avlanma yöntemleri ve özellikleri vardır.  Hangi balığı yakalamak için hangi koya gitmelisin, nasıl bir avlanma yöntemi uygulamalısın? Gibi sorular sizin bu alanda profesyonelleşmenizi sağlıyor. Balık avlama yöntemleri konusunda kişileri geliştirecektir.

Gökçeada’nın kendine özgü özellikleri vardır. Örneğin amatörler daha çok Kaleköy Limanı’na gitmeyi tercih ediyorlar. Tercihiniz tekne balıkçılığından yana ise 3 adet barınaktan dilediğinizi seçebilirsiniz. Bunlar:

 • Kuzulimanı,
 • Kaleköy ve
 • Uğurlu Limanları.

Adayı kayıtlı tekneler genelde küçük ölçekli oluyor ve kolaylıkla kullanılabiliyor. Meraklılarına bir not: Ada sularında hobi olarak zıpkınla balık avlanmak yasak değil.

Süngercilik

1970’li yıllara kadar süngerciliğin önemli bir merkezi olan Gökçeada, 1968 yılında 22 süngerci tekne yılda ortalama 15 ton sünger çıkarırmış. 1986 yılında Akdeniz’de başlayan sünger hastalığı Gökçeada’ya da ulaşınca süngercilik diye bir meslek kalmamış. Ama bölge civarında hala sünger çeşitlerine rastlanıyor. 2001 yılında yapılan araştırmada Gökçeada Sualtı Parkında 13 çeşit sünger olduğu saptanmış.

Yorumlar

 1. Murat Kılıç
  06/18/2014 15:43
  Cevapla

  Gökçeada’da oltayla balık avlarken kendimi kalabalık bir arkadaş grubunun içinde buldum. Her gün aynı limanda buluşuyoruz ve bereketli denizin tadını çıkarıyoruz.

 2. Ali Salih
  06/18/2014 15:43
  Cevapla

  Balık tutmayı her zaman sevmişimdir ama Gökçeada bu hobiyi bende tutku haline getirdi. Mercandan uskumruya kadar her gün bir çok balık yakalıyorum. Gerçekten çok zevkli.

 3. Mehmet Ege
  06/18/2014 15:44
  Cevapla

  Burada olta balıkçılığı yaygınlaşmış olsa da ben zıpkınla avlanmayı tercih ediyorum. Hem spor yapıyorum hem de balık tutarken farklı bir heyecan yaşıyorum. Bence en zevkli yöntem bu.

 4. Murat
  07/09/2014 8:59
  Cevapla

  Gökçeada’ya gittiğiniz zaman balık tutmadan dönmek olmaz diyebilirim sizlere… Eğer sizler için balık tutmak tutkuysa burada her şeyi eksiksiz bulabilirsiniz. Ben buraya gelmeden önce balık tutmayı pek düşünmüyordum ama daha sonra baktım ki bazı tatilciler balık tutmaya gidiyor ben de merak ettim ve çıktım yola. Eşimle çocuklarım civarda gezerken ben balık tutmaya gittim ve pişman olmadığım bir kaç saat geçirdim çok eğlenceli ve farklı bir aktiviteymiş anlatmakla olmuyor bence gidin ve kendiniz görün. Pişman olmayacaksınız.

 5. Serdar
  07/09/2014 9:08
  Cevapla

  Siz de benim gibi balık tutmayı çok seviyorsanız Gökçeada’dan daha uzakları aramanıza gerek kalmıyor. İstanbul’dan yola çıkıp muhteşem balıkları tutmak harika bir deneyim olduğunu söyleyebilirim sizlere. Balık tutmak gerçekten insanı dinlendiriyor insanı alıp bambaşka yerlere götürüyor diyebilirim sizlere. Kendinizi iyi hissetmek istiyorsanız sizler de hemen Gökçeada’ya gelerek muhteşem bir tatil geçirmenin yanı sıra bir de doğayla iç içe balık tutmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

 6. Murat
  06/27/2019 12:53
  Cevapla

  Peki arkadaslar ben tatile gelicem koylarda veya nerde balik tutabilirim yardimci olacak arkadslar varmidir tesekkur ederim

Sen de Yorum Yaz

Gökçeada turuna katılmış veya katılmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak Gökçeada turuna katılacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Turlara katılmış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.

Popüler Gökçeada Turları

Abone Ol

Gökçeada turu fırsatlarından haberdar olmak için bültenimize abone olun..

Bozcaada Turları

Seo

Seo